Najlepsze ciasto na pierogi istnieje! Zazwyczaj każdy ma swoje ulubione. Moja mama oraz babcia zawsze robiły je "na oko" i przyznam się szczerze, że ja również zostałam tak nauczona. Często dostawałam pytanie jak robię ciasto na pierogi? Ciężko było mi wtedy odpowiedzieć, bo najzwyczajniej zawsze je robiłam intuicyjnie. Zresztą z naleśnikami też tak mam i za każdym razem wychodzą rewelacyjne! Wracając do ciasta na pierogi... Chciałabym Wam przedstawić sprawdzony przepis, z którym poradzi sobie każdy. Z tym ciastem "pracuje się" naprawdę z przyjemnością. Jest miękkie i elastyczne, a ugotowane pierogi smakują przepysznie. Zresztą moja rodzina i znajomi mogą ten fakt potwierdzić. Spróbujcie sami!
Ilość pierogów z ciasta: ponad 50 sztuk
Czas przygotowania ciasta: do 10 minut
Czas odpoczywania ciasta: 15 minut
Ciasto na pierogi - składniki:
- 500g mąki pszennej (najlepiej typ 500 lub 650)
- 2 jajka
- 2 łyżki miękkiego masła
- 1,5 łyżeczki soli
- 200 ml ciepłej wody (*)
Jak zrobić ciasto na pierogi?
Do większej miski wsypać mąkę, dodać jajka, miękkie masło oraz sól. Następnie miksując (końcówkami tzw. "hakami") partiami należy wlewać wodę, aby uzyskać gładkie i elastyczne ciasto, które nie powinno się kleić, a idealnie odchodzić od dłoni. Ciasto przykryć szmatką lub folią spożywczą (nie może wyschnąć) i odstawić na 15 minut, żeby odpoczęło. Po tym czasie można przystąpić do lepienia pierogów.
Blat posypać mąką, a ciasto rozwałkować na cienki placek i wykrawać z niego koła za pomocą okrągłej foremki lub szklanki.
(Ciasto jest dość sprężyste i bardzo dobrze się z nim "pracuje", więc jeśli wolicie, możecie zrobić grubszy placek i wykrawane koła odrobinę rozciągnąć w dłoni lub po nałożeniu nadzienia.)
Pierogi partiami wrzucić do osolonego wrzątku z odrobiną oleju. Gotowe podawać bezpośrednio do spożycia lub ułożyć je z niewielkimi odstępami na blacie i po ostudzeniu schować do pojemnika oraz zamrozić lub przechowywać w lodówce.
Ciasto na pierogi - dodatkowe informacje:
(*) Wodę należy zagotować i odstawić na 4-5 minut. Po przestudzeniu będzie miała idealną temperaturę.
Inspiracja z bloga: nietylkopasta.pl.
Ja zawszę robię ciasto pierogowe z mąki, wody ciepłej, odrobiny oleju i szczypty soli. Niektórzy dodają jeszcze mleko. To też ciekawy sposób, choć jeszcze nie próbowałem robić ciasta z dodatkiem mleka. Ważne, aby ciasto było elastyczne.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam cieplutko i od serca :) <3
Również pozdrawiam!
UsuńMój rodzinny przepis od babci, to ciasto tylko z mąki, gorącej wody i soli :) z jajkiem nie próbowałam ciasta na pierogi :)
OdpowiedzUsuń