czwartek, października 05, 2023

Fakty i mity o garnkach kuchennych — poznaj je przed zakupami!

 

Wybór odpowiedniego garnka do swojej kuchni to nie lada wyzwanie. Na sklepowych półkach spotkać można wiele propozycji, które różnią się materiałem, wielkością, formą i nierzadko właściwościami. Tak oto niektóre z nich świetnie nadają się do przyrządzania sosów, podczas gdy inne zaprojektowano z myślą o makaronie lub szparagach. To właśnie ta różnorodność przyczyniła się do powstania wielu mitów, które utrudniają zakupy. Przyjrzymy się im nieco bliżej.

 

Fakt #1: Materiał ma znaczenie. 

 
Oczywiście! Garnki wykonane z miedzi szybko i równomiernie przewodzą ciepło, podczas gdy te ze stali nierdzewnej są trwalsze i odporniejsze na korozję. Z kolei garnki wykonane z aluminium są z tańsze i łatwiejsze w czyszczeniu, ale jednocześnie wykazują się dużą reaktywnością. Oznacza to, że materiał ten może reagować z kwasowymi lub zasadowymi potrawami, wpływając na smak jedzenia i po pewnym czasie również na kolor garnka. Dodatkowo aluminium jest miękkim metalem, co oznacza, że ma większą podatność na zarysowania. Dlatego też elementy te rzadko kiedy spotkać można w profesjonalnych kuchniach. 
 

Fakt #2: Powłoka nieprzywierająca się zużywa.

 
Nawet najlepsze garnki w końcu zaczną tracić swoje właściwości — zwłaszcza jeśli są często używane. Nie ma obecnie żadnego tworzywa, które zagwarantowałyby niezniszczalność. 

W rankingu trwałości przoduje stal nierdzewna, która jest odporna na korozję i wysokie temperatury. Szacuje się, że garnek wykonany ze stali może przetrwać nawet kilkadziesiąt lat regularnego użytkowania.

 

Mit #1: Większy garnek = lepszy garnek. 

 
Wielkość garnka powinna być dostosowana do ilości przygotowywanego jedzenia i wielkości kuchenki. Ogromny garnek na małym palniku nagrzewa się bardzo długo, a zbyt duży palnik może uszkodzić rączki rondla lub patelni.

Na rynku jest wiele modeli, które powstały z myślą o różnych, kulinarnych poczynaniach. Dlatego też w kuchennej szafce nie powinno zabraknąć:

  • rondelka — niewielkiego garnka z jedną rączką, w którym podgrzać można sos beszamelowy lub ugotować jajka na twardo, 
  • małego garnka (1-2 litry)– idealny do gotowania jajek, sosów czy podgrzewania mleka.
  • średniego garnka (2-4 litry) – do gotowania makaronu dla kilku osób, zup czy gulaszu.
  • dużego garnka (5 litrów i więcej) – do gotowania dań na przyjęcia i święta.
 
W zestawie warto także mieć garnek do zapiekania (żeliwny lub ceramiczny), a także wysoki garnek do gotowania makaronu i szparagów, które znajdziesz w https://kitchenstore.pl/.
 

Mit #2: Garnki z powłoką nieprzywierającą są niezdrowe. 

 
Mit ten to pokłosie związków PFOA (kwas perfluorooktanowy), które niegdyś dodawano do produkcji garnków i patelni. Związek ten budził wątpliwości, dlatego też od 2013 roku jego użycie zostało znacznie ograniczone. Obecnie więc powłoka teflonowa jest całkowicie bezpieczna.

A co zrobić, jeśli powłoka została uszkodzenia poprzez zarysowanie np. metalową łyżką? Specjaliści rekomendują, aby taki garnek wyrzucić, bowiem materiał może się łuszczyć, przedostając się do jedzenia i nierzadko zmieniając smak potraw. Aby tego uniknąć, warto używać drewnianych lub silikonowych szpatułek i łyżek. 

Zakup garnka to inwestycja, która ma służyć przez lata. Dlatego poświęcić tej czynności chwilę, aby dokładnie zapoznać się z właściwościami różnych modeli. Zanim więc wybierzesz się na zakupy — zastanów się, jakie jest Twoje kulinarne zapotrzebowanie i które dania będziesz przygotowywać najczęściej.

2 komentarze:

  1. Taki duży garnek jest bardzo praktyczny. Przydaje się.

    OdpowiedzUsuń
  2. Na pewno warto zainwestować w dobrej jakości garnki, które przetrwają lata :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz! Postaram się odpowiedzieć na każde pytanie. Miłego dnia!

Copyright © 2014 Di bloguje , Blogger