poniedziałek, sierpnia 14, 2023

Najsmaczniejsze grzyby z polskich lasów – jak je przyrządzić?

 
Tradycyjna polska kuchnia obfituje w potrawy z grzybów. Na bazie tego składnika można przygotować rozmaite dania – zupy, sosy, pierogi czy zapiekanki. Jednak każdy z grzybów ma też swoją specyfikę i charakterystyczny smak. Zobacz, jakie dania można przyrządzić z grzybów!
 
Zbieranie grzybów to bardzo popularna aktywność. Wiele osób ceni sobie to hobby nie tylko ze względu na grzyby, ale także możliwość relaksującego spaceru po lesie. Sezon na te przysmaki rozpoczyna się wczesnym latem i trwa aż do późnej jesieni. Spożywa się je jednak przez cały rok – w formie ususzonej lub jako przetwory. Jakie są najpopularniejsze potrawy z grzybów?
 

Kotlety z kani

 
Obtoczone w panierce i usmażone na patelni kapelusze kani, to przysmak, który wiele osób kojarzy z dzieciństwem. Kania jest grzybem, który uchodzi za wyjątkowo smaczny zamiennik mięsa, więc takie kotlety mogą zastąpić klasycznego schabowego. Wyjątkowo duże kapelusze sprawiają, że bardzo łatwo przyrządzić kanię w ten sposób. Smak tego grzyba określany jest jako lekko orzechowy i bardzo delikatny.
 

Sos z borowików

 
Borowik szlachetny to jeden z najbardziej cenionych polskich grzybów. Uważa się go za świetny surowiec na przetwory, w wielu potrawach wykorzystuje się też świeże grzyby. Jednym z najpopularniejszych dań z borowików jest klasyczny sos śmietanowo-grzybowy, który podaje się do różnych mięs. Taki sos może też być dodatkiem do makaronów i zapiekanek. Często podaje się go również do popularnych klusek śląskich, pyz i kopytek. Borowik jest też głównym składnikiem zupy grzybowej.
 

Kurki duszone na maśle

 
Kolejnym ważnym dla polskiej kuchni grzybem jest kurka. Jej charakterystyczne, lekko wywinięte, pomarańczowe kapelusze mają bardzo delikatną strukturę i niezwykły smak. Jest on określany jako orzechowy z lekko pikantną nutą. Świeże kurki, powoli duszone na maśle stanowią doskonały dodatek do wielu dań. Jednym z popularnych letnich przysmaków jest jajecznica z kurkami i zieloną pietruszką.
 
Duszone kurki podaje się też jako dodatek do bardzo delikatnych mięs – np. polędwicy czy drobiu. Bardzo lubianą potrawą jest także risotto z kurkami. Niektórzy smakosze łączą też ten gatunek grzybów z potrawami rybnymi – np. z dorszem, a nawet z owocami morza.
 

Maślaki w occie

 
Grzybem, który doskonale nadaje się do marynowania, jest maślak. Do przetworów wybierane są zwykle bardzo młode, niewielkie owocniki. Maślaki w zalewie są popularną przekąską, która króluje zimą na wielu polskich stołach. 
 

Wartości odżywcze grzybów

 
Chociaż grzyby są niezwykle cennym surowcem kulinarnym, to nie mają zbyt wielu wartości odżywczych, za ich popularność odpowiedzialne są raczej walory smakowe. Grzyby charakteryzuje tzw. piąty smak – umami. Jest on trudny do opisania, najczęściej określany jako niezwykle przyjemny – orzechowy, maślany lub mięsny.
 
Niewielka zawartość składników odżywczych może być rozpatrywana jako atut – grzyby są niskokaloryczne i zawierają sporo błonnika pokarmowego. Należy jednak pamiętać, że jest to surowiec ciężkostrawny, dlatego nie zaleca się spożywania grzybów małym dzieciom i osobom z chorobami przewodu pokarmowego.

5 komentarzy:

  1. Jestem przed 30 i dopiero w tamtym roku spróbowałam grzybów. Teraz mogłabym je ciągle jeśc

    OdpowiedzUsuń
  2. Kotlety z kani są pyszne. Dawno ich nie jadłam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Oj na grzybach to ja się nie znam ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Maślaki w occie lubię i robię. U mnie rośnie najwięcej. Resztę grzybów suszę do sosów, bigosu itp.

    OdpowiedzUsuń
  5. Przydatny post i na czasie. :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz! Postaram się odpowiedzieć na każde pytanie. Miłego dnia!

Copyright © 2014 Di bloguje , Blogger