czwartek, lipca 27, 2023

Pomysły na przetwory z owoców sezonowych


Lato i początek jesieni obfitują w różnorodne owoce. W tym czasie można objadać się nimi bez ograniczeń, ale w okresie zimowym wybór jest znacznie uboższy. Dlatego smak owoców sezonowych najlepiej zamknąć w słoikach, aby cieszyć się nim niezależnie od pory roku. Jakie przetwory przygotowuje się najczęściej? Oto informacje, które sprawią, że dobrze wyposażysz swoją spiżarnię.
 

Jakie przetwory można przygotować z owoców sezonowych?

 
Przy pomocy przetworów z owoców sezonowych upieczesz pyszne ciasto lub drożdżówki albo przygotujesz jeszcze inny deser. Dżemy, konfitury, powidła, marmolady i frużeliny pozwalają na stworzenie wyjątkowych słodkości. Służą jako smarowidło do chleba, ale można je wykorzystywać również jako dodatek do mięs. Powidła ze śliwek lub konfitura z żurawiny sprawdzą się w tej roli znakomicie. Pasują do wędlin i serów. Poza tym konfitury oraz gęste syropy stanowią nieodłączny składnik zimowych herbat. Na chłodne dni warto też przygotować rozgrzewającą nalewkę.

Historia przetworów owocowych swoje korzenie ma w czasach starożytnych. W przeszłości owoce gotowano w miodzie. Z czasem powstawały coraz ciekawsze kompozycje smaków. W kuchni staropolskiej zajmowały ważne miejsce. Każda szanująca się gospodyni przygotowywała własne przetwory. To doskonały sposób na przedłużenie trwałości produktów. Późną jesienią i zimą mamy obecnie dostęp do owoców sprowadzanych z zagranicy, ale kiedyś takiej wygody nie było. Naturalne skarby zamknięte w słoikach stanowiły jedno z niewielu źródeł witamin.

Do przygotowania przetworów owocowych potrzebne są oczywiście wybrane owoce i cukier. W niektórych przepisach znajdują się też dodatkowo środki żelujące ułatwiające ich gęstnienie. Warto wybierać naturalne produkty żelujące takie agar-agar, który pozyskuje się z alg morskich. Pamiętaj o dokładnym umyciu owoców pod bieżącą wodą, aby usunąć z nich wszystkie zanieczyszczenia. Słoiki oraz butelki również wymyj, a następnie wyparz. Wybieraj nieduże słoiki, ponieważ po otwarciu znacznie szybciej tracą przydatność do spożycia. Bezpieczniej, a przede wszystkim zdrowiej, wykorzystywać przetwory na bieżąco. Nie napełniaj słoików do pełna, lecz mniej więcej do 1,5-2 cm wysokości od górnej krawędzi. Zobacz, jakie przepisy według nas są warte uwagi.
 

Dżem z wiśni – słodycz z kwaskową nutą

 
Wiśnie stanowią skarbnicę przeciwutleniaczy, które neutralizują wolne rodniki. W ten sposób ograniczają ryzyko chorób układu krążenia i nowotworów. Opóźniają procesy starzenia się organizmu. Dżem z wiśni jest więc nie tylko smacznym dodatkiem, ale również wsparciem dla zdrowia. Do jego przygotowania będziesz potrzebować wyłącznie wiśnie i cukier: https://uwielbiam.pl/przepis/dzem-z-wisni-2. Słodki smak dżemu z lekką nutą kwasowości sprawdzi się, gdy będziesz robić naleśniki, gofry oraz ciasta i ciasteczka. Możesz nim też po prostu posmarować chleb. Wiśnie wymagają nieco więcej pracy niż na przykład truskawki, ponieważ trzeba je wydrylować. Po opłukaniu oraz usunięciu pestek włóż wiśnie do garnka i zasyp cukrem. Ilość cukru zależy od tego, jak dużą słodkość dżemu chcesz uzyskać. Zanim postawisz garnek na palniku i zaczniesz gotować, zostaw wiśnie zasypane cukrem na około godzinę, aż puszczą soki. Następnie postępuj zgodnie z przepisem.
 

Nalewka jeżynowa z czarnym bzem – moc i zdrowie

 
Jeżyny dostarczają mnóstwo witamin z grupy B, a także witaminy: C, A, E i K. Stanowią też źródło składników mineralnych takich jak wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas oraz sód. To owoce jagodowe o najwyższej zawartości polifenoli. Czarny bez wykazuje właściwości wzmacniające odporność. Pomaga w zwalczaniu infekcji wirusowych, dlatego jest polecany przy przeziębieniach. Warto zrobić nalewkę z jeżyn i czarnego bzu, aby zimą lepiej zadbać o swój organizm: https://uwielbiam.pl/przepis/nalewka-jezynowa-z-czarnym-bzem. Postępuj zgodnie ze wskazówkami, a otrzymasz mocną i smaczną nalewkę. Po zalaniu produktów spirytusem i rumem należy trzymać je w ciemnym oraz chłodnym miejscu przynajmniej przez 3 tygodnie. Przed pierwszym rozlaniem do kieliszków przecedź nalewkę jeszcze raz.

7 komentarzy:

  1. Jak ja uwielbiam dżem wiśniowy. Pychota.

    OdpowiedzUsuń
  2. Taki domowy dżem z wiśni bym zrobiła. Nie ma nic lepszego do ciast

    OdpowiedzUsuń
  3. ja niedawno robiłam dżem oraz frużelinę z wiśni i porzeczki :D uwielbiam mieć zapas takich przetworów :D

    OdpowiedzUsuń
  4. Wszystko pięknie, tylko ja jestem zbyt leniwa ;) zrobiłam ketchup z pomidorów i cukinii i zamarynowałam papryki. Starczy, bo już mi się więcej nie chce ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Nie ma nic lepszego. Zamierzam zrobić coś z wiśni

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz! Postaram się odpowiedzieć na każde pytanie. Miłego dnia!

Copyright © 2014 Di bloguje , Blogger