wtorek, czerwca 06, 2023

Szafki umywalkowe – czym kierować się przy wyborze?


Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu, warto więc jego aranżacji poświęcić odpowiednio dużo czasu. Tylko wtedy zyskasz pewność, że będzie ona urządzona funkcjonalnie i stylowo zarazem. Standardem w wyposażeniu łazienek, niezależnie od ich metrażu i panującego tam stylu, są szafki umywalkowe. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że ciężko jest wyobrazić sobie bez nich to pomieszczenie. Zastanawiasz się, czy lepszym rozwiązaniem będzie szafka umywalkowa stojąca czy wisząca? A może wahasz się, czy w łazience ma stanąć tradycyjna szafka umywalkowa biała, czy też mniej klasyczny mebel? Przydatne wskazówki znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

 

Szafka umywalkowa wisząca czy stojąca?

 
Za najbardziej popularne modele uchodzą stojące szafki umywalkowe, przeważnie wybierane do wnętrz urządzonych w tradycyjny sposób, co oczywiście nie jest regułą. Coraz większym zainteresowaniem, szczególnie wśród fanów nowoczesnych rozwiązań aranżacyjnych, cieszą się też szafki wiszące. Poniżej zebraliśmy zalety i wady jednych oraz drugich.
 

Szafka umywalkowa stojąca

 
Zalety: z uwagi na swoją konstrukcję posiada większą pojemność, jest łatwa w montażu, ponieważ nie wymaga wiercenia w ścianie, a w przypadku przemeblowania czy remontu bez problemu można przestawić ją w inne miejsce. Dostępne są wersje bezpośrednio stojące na podłodze oraz szafki umywalkowe posiadające nóżki, co daje Ci duże pole wyboru.

Wady: może pomniejszać przestrzeń w małych wnętrzach, będzie też bardziej narażona na zniszczenie, kiedy dojdzie do zalania łazienki.

 

Szafka umywalkowa wisząca

 
Zalety: wizualnie powiększa pomieszczenie, bo dzięki budowie zasłania mniej przestrzeni, sprawdzi się zarówno w małych, jak i w dużych łazienkach, ułatwia utrzymanie czystości (podłogę pod wiszącym meblem łatwo się sprząta), jej wysokość można dostosować do wzrostu użytkowników.

Wady: montaż szafki umywalkowej wiszącej jest trudniejszy, a po jego zakończeniu nie da się już jej przesunąć.

 

Jaką szerokość szafki umywalkowej wybrać?

Najważniejszym parametrem przy wyborze, niezależnie od tego, czy jest to szafka umywalkowa z blatem, czy bez niego, będzie jej szerokość. W małej łazience, dobrą opcją będzie szafka umywalkowa 60 cm lub nawet jeszcze mniejsza. W trochę większych przestrzeniach dobrze odnajdzie się już szafka umywalkowa 80 cm. Przy aranżacji dużej i przestronnej łazienki sprawdzić może się za to np. szafka umywalkowa 120 cm, przy której bez problemu w jednym czasie mogą korzystać dwie osoby. To oczywiście tylko kilka przykładowych szerokości szafek łazienkowych. W renomowanych sklepach, jak np. Meblujdom.pl, dostępne są szafki umywalkowe( https://meblujdom.pl/384-szafki-lazienkowe-pod-umywalki )w naprawdę wielu rozmiarach, dzięki czemu na pewno znajdziesz idealny rozmiar do urządzanego przez Ciebie pomieszczenia.
 

Klasyczny, biały mebel, a może… szafka umywalkowa industrialna?

 
Najbardziej uniwersalnym wyborem jest od lat szafka umywalkowa biała. Kolor ten świetnie wpisuje się zarówno w klasyczne, jak i nowoczesne aranżacje, wystarczy tylko dobrać odpowiednią stylistykę, w której utrzymany jest taki mebel. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by rozejrzeć się za innymi, rzadziej spotykanymi szafkami umywalkowymi. Od kilku sezonów ogromną popularnością cieszy się np. styl loftowy. Zgodnie z jego zasadami urządzane są nie tylko restauracje, ale i domy, m.in. łazienki. W tak zaaranżowanej przestrzeni doskonale odnajdzie się szafka umywalkowa industrialna. Zresztą można ją wkomponować również w bardziej standardowy wystrój, któremu nada ona nieco loftowego charakteru.

Szafki umywalkowe to niezwykle praktyczne meble, ważne tylko by podjąć właściwą decyzję przed zakupem. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu będzie to dla Ciebie łatwiejsze. Powodzenia!

1 komentarz:

  1. Ja już mam zakupioną szafkę umywalkową i teraz czekam na montaż.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz! Postaram się odpowiedzieć na każde pytanie. Miłego dnia!

Copyright © 2014 Di bloguje , Blogger