Jak często na Twoim stole gości mięso? Być może jesteś tradycjonalistą i nie wyobrażasz sobie niedzielnego obiadu bez kotleta schabowego. A może powoli wprowadzasz życie zasady elastycznego wegetarianizmu i jesz produkty odzwierzęce okazjonalnie i w niewielkich ilościach? Diety bezmięsne już od paru lat cieszą się rosnącą popularnością. Dobrze widać to w restauracjach i kawiarniach, gdzie z reguły bez trudu znajdziesz propozycje wegańskie i wegetariańskie. W tym wpisie rozprawiam się z mitami o diecie wegetariańskiej. Zapraszam do lektury!
Mit #1
Dieta wegetariańska jest droga. Jeśli przed przejściem na dietę bezmięsną powstrzymuje Cię ograniczony budżet, mam dobrą wiadomość. Różnorodny i smaczny jadłospis diety wegetariańskiej możesz skomponować z tanich, powszechnie dostępnych produktów. Może się okazać, że bezmięsne zakupy wyjdą taniej, niż wtedy, gdy w Twoim koszyku lądowało mięso i wędliny. Podstawą każdej diety roślinnej są warzywa i owoce. Najlepiej sięgać po gatunki sezonowe, gdyż są nie tylko tańsze, ale również mają najwięcej wartości odżywczych. Do diety należy włączyć również produkty zbożowe, strączki, oleje roślinne i nabiał.
Mit #2
Dieta wegetariańska jest nudna. Jak wspomniałam wyżej, jadłospis diety roślinnej może być bardzo różnorodny. W kuchni warto improwizować i próbować nowych połączeń. Co można jeść? Wszystkie warzywa i owoce (zarówno świeże, jak i mrożone czy suszone), rośliny strączkowe i przetwory na ich bazie (których w sklepach jest teraz bardzo dużo), produkty zbożowe (najlepiej z pełnego ziarna), mleko i jego przetwory, oleje roślinne, a także orzechy, pestki i nasiona (które są doskonałym dodatkiem do dań, a także świetną samodzielną przekąską).
Mit #3
Dieta wegetariańska jest niesmaczna. Jeszcze do niedawna panowało powszechne przekonanie, że osoby na dietach roślinnych jedzą tylko surowe, zielone warzywa. Jeśli nie stosujesz jadłospisu wege w wersji raw, masz znacznie szersze pole do popisu. Poza tym do przygotowania wegetariańskich potraw warto używać aromatycznych przypraw i świeżych mieszanek ziół. W kuchni wege nie może zabraknąć: wędzonej papryki w proszku, sezamu, gorczycy, curry, chilli, pieprzu, a także cebuli i czosnku.
Mit #4
Dieta wegetariańska jest niezdrowa. W zdrowej diecie nie może zabraknąć źródeł cennych składników pokarmowych, czyli białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin i składników mineralnych. Mięso i inne produkty odzwierzęce zawierają między innymi pełnowartościowe białko, witaminy z grupy B, a także wapń, fosfor, żelazo, cynk i selen. Wykluczając je z jadłospisu, warto zadbać o wartościowe zamienniki. W diecie wegetariańskiej będą to przede wszystkim produkty mleczne, rośliny strączkowe i warzywa - najcenniejsze źródło witamin, składników mineralnych i przeciwutleniaczy.
Nie wiesz, jak odpowiednio zbilansować jadłospis diety wegetariańskiej? Sprawdź więcej praktycznych wskazówek na stronie internetowej: https://www.maczfit.pl/blog/dieta-wegetarianska-charakterystyka-zasady-jadlospis/.
Nie ma opcji, żebym sobie odmawiała czegokolwiek poza tym, czego jeść nie mogę, bo mi szkodzi. Ktoś chce, to może sobie wszystkie diety świata stosować :)
OdpowiedzUsuńWarto obalać takie mity bo mamy jeszcze małą wiedzę na temat takiej diety.
OdpowiedzUsuńNigdy nie próbowałam tej diety. Nie neguję osób które nie jedzą mięsa. Ja sama nie jadam wszystkich mięs
OdpowiedzUsuńMnie się kiedyś wydawało, że dieta wegetariańska jest niesmaczna, więc wpisuję się w mit 3. Ale ciągle odkrywam świat warzyw i nowych smaków i teraz rzeczywiście po mięso sięgam rzadko. Często wtedy, gdy organizm się trochę upomina.
OdpowiedzUsuńNajczęściej spotkałam się ze stwierdzeniem, że jest niesmaczna po prostu.
OdpowiedzUsuńJa bardzo lubię mięso, zwłaszcza kurczaka i wołowinę i nie zamierzam tego zmieniać :)
OdpowiedzUsuń