Choć do niedawna królował tylko w kuchni wegan i wegetarian, dziś ser tofu coraz częściej pojawia się na stołach osób, które nie są weganami i unikają spożywania produktów mięsnych. W czym tkwi jego fenomen? Poza tym, że jest produktem bogatym w białko, wapń i fosfor, jest również ciekawym urozmaiceniem codziennego menu. Można z niego wyczarować wiele niesamowitych przekąsek i dań. Jednym z nich jest tofucznica – alternatywa jajecznicy.
Co to jest tofu?
Osobom, które wcześniej nie miały okazji spotkać się z tofu, wyjaśniamy czym dokładnie jest ten wynalazek. To nic innego, jak sprasowany twaróg roślinny. Powstaje z mleka sojowego, które poddawane jest procesowi koagulacji przy użyciu soli, soku cytrynowego, chlorku magnezu i wapnia.
Ser tofu jest ważnym elementem diety osób, które ograniczają spożycie produktów odzwierzęcych. Oprócz tego, że jest świetnym źródłem białka, zawiera cynk, potas, mangan, miedź, selen i fosfor oraz witaminy: A, C, K i witaminy z grupy B. Stanowi też prawdziwą kopalnię roślinnych tłuszczów nienasyconych. I co ważne – jest pozbawiony cholesterolu.
Dobra wiadomość dla osób, które walczą ze zbędnymi kilogramami! Tofu ma udział w redukowaniu tkanki tłuszczowej. Ale uwaga! Osoby borykające się z chorobami tarczycy nie powinny zbyt często po niego sięgać.
Na rynku jest dostępna twarda i miękka odmiana tofu. Wariant naturalny jest neutralny w smaku, przez co bardziej podatny na nasze kulinarne fantazje. Można go marynować i doprawiać według własnych pomysłów. Tofu naturalne przyjmuje smak innych produktów i przypraw, dlatego cieszy się największą popularnością. Można z niego wyczarować dania na słono, ostro i słodko.
Zdecydowanie bardziej wyraziste w smaku jest tofu wędzone. Idealnie nadaje się do gulaszu i sałatek, a także jako nadzienie wytrawnych wypieków, na przykład quiche czy zapiekanek. Świetnie smakuje przyrządzone na patelni wraz ze smażonymi warzywami. Z wędzonego tofu możesz też przygotować roślinny bekon. Wystarczy pokroić ser na plastry i dobrze podsmażyć na patelni. W ten sposób uzyskasz idealny dodatek do tofucznicy!
Dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z serem tofu, dobrą opcją jest tofu marynowane. Ma bardziej zdecydowany smak niż wersja naturalna, ale odrobinę inny niż wędzona. Ciekawym wyborem jest też smażone tofu – do kupienia w sklepach azjatyckich oraz sklepach z żywnością ekologiczną. Stanowi świetną przekąskę i zamiennik mięsa.
Jak przyrządzić tofu?
Wiesz już, co to jest tofu. Czas zatem powiedzieć, jak przyrządzić tofu. To prostsze niż Ci się wydaje. Nawet przy minimalnym wysiłku masz szansę osiągnąć efekt wow! A możliwości jest całkiem sporo – dla każdego coś miłego.
Marynowane tofu
Oczywiście w niektórych sklepach można znaleźć marynowane tofu, ale wersja domowa smakuje o wiele lepiej. Przepisy na tofu marynowane są rozmaite. Większość z nich różni się między sobą dodatkami, niczym więcej. Musisz tylko pamiętać, aby ser marynować przez kilka lub nawet kilkanaście godzin. Wtedy idealnie nasiąknie przyprawami i będzie wybornie smakować.
To, w czym zamarynujesz tofu, jest kwestią bardzo indywidualną. Najbardziej klasyczna wersja marynaty składa się z sosu sojowego, imbiru i czosnku lub oleju, ziół i dowolnych przypraw.
Fani ostrych i wyrazistych smaków mogą pokusić się o marynatę z sosu sojowego, oliwy i przypraw: chili, czerwonej papryki oraz kuminu.
Lubisz orientalne smaki? Postaw na curry, kardamon, kolendrę i kumin.
Ser tofu w tempurze
Ulubiony przysmak wegan – tofu w tempurze. Jak je przyrządzić? Najpierw trzeba zamarynować ser. Obowiązkowo przez kilka godzin! Marynata może być dowolna, na przykład z delikatnego oleju, syropu z agawy, limonki i papryczek chili.
Następnie zamarynowane tofu obtaczamy w cieście na tempurę i smażymy na głębokim tłuszczu, na przykład oleju, ale obowiązkowo o wysokim punkcie dymienia. I gotowe!
Tofu z grilla
Coś dla miłośników lekkiej diety. Sprawdzi się jako zamiennik mięsa. Grillowane tofu nie będzie tak tłuste i ciężkie, jak tofu smażone, ale będzie smakować równie dobrze! Pamiętaj tylko, aby wybrać twardą wersję sera.
Oczywiście najpierw musisz zamarynować tofu, a dopiero później wrzucić na ruszt i grillować do momentu, aż stanie się złociste. Palce lizać!
W tym przypadku idealnie sprawdzi się marynata na bazie oliwy, sosu sojowego, cytryny, czosnku i tymianku.
Tofucznica – zamiennik jajecznicy
Tofucznica to dziś kultowe danie w diecie wegańskiej. Dobrze przyrządzona, smakuje nawet lepiej niż klasyczna jajecznica. A przygotowuje się ją tak samo szybko, jak wariant jajeczny. Zaprawieni w boju weganie nigdy nie przyrządzą tofucznicy bez czarnej soli. Dzięki niej danie nabiera wyjątkowego smaku i charakteru.
Składniki na tofucznicę
- kostka naturalnego tofu,
- czarna sól,
- czarny pieprz,
- olej roślinny,
- około ¼ szklanki wody,
- dwie łyżeczki płatków drożdżowych,
- opcjonalnie: szczypiorek, natka pietruszki, koperek.
Przygotowanie
Na patelni rozgrzej olej. Tofu odsącz z wody i rozkrusz w palcach. Wrzuć na patelnię i smaż przez krótką chwilę. Kiedy lekko się zarumieni, dodaj czarną sól, pieprz i płatki drożdżowe. Całość wymieszaj i podlej wodą.
Trzymaj na patelni do momentu, aż woda odparuje. Raz na jakiś czas zamieszaj danie, aby się nie przypaliło. Gdy woda całkowicie odparuje, smaż jeszcze chwilkę. Na koniec posyp posiekanym szczypiorkiem, pietruszką lub koperkiem. Smacznego!
Smażone tofu z czosnkiem i imbirem
Ciekawym pomysłem na przygotowanie tofu jest również jego usmażenie. Możliwości jest wiele. Wszystko bowiem zależy od dodanych przypraw. Jeśli lubisz słodko-ostre smaki, poniższy przepis z pewnością przypadnie Ci do gustu. Pamiętaj tylko, że tofu marynujemy przez kilka godzin, więc odpowiednio zaplanuj sobie działanie w kuchni.
Składniki
- kostka naturalnego tofu,
- łyżka oliwy,
- łyżeczka syropu klonowego,
- sól,
- pieprz,
- papryka wędzona,
- 1 lub 2 ząbki czosnku,
- kawałek świeżego imbiru,
- sok z ½ cytryny.
Przygotowanie
Do miseczki wlej oliwę i syrop klonowy. Dodaj starty na małych oczkach imbir oraz czosnek przeciśnięty przez praskę. Następnie sól, pieprz, paprykę wędzoną i sok z cytryny. Całość dokładnie wymieszaj.
Do powstałej marynaty wrzuć pokrojone w kostkę tofu. Marynuj przez kilka godzin.
Gdy tofu będzie już zamarynowane, rozgrzej patelnię i wrzuć na nią ser – razem z marynatą. Smaż do momentu zarumienienia się tofu. Podawaj z ulubionymi dodatkami, na przykład warzywami.
Czytaj więcej o innych rodzajach tofu i o tym, jak je przyrządzić.
Przyznam, że nie jadłam jeszcze tofu, ale jeśli będę miała okazję to chętnie spróbuję.
OdpowiedzUsuńJa uwielbiam smażone.
OdpowiedzUsuńTofu bez dodatków średnio mi smakowało. Muszę się się kiedyś przełamać i spróbować wędzonego lub marynowanego!
OdpowiedzUsuńSpróbuj :D
UsuńSam niedawno kupiłem i nie wiedziałem jak się to przyrządza. Otworzyłem i zjadłem prosto z pudełka kawałek po kawałku. Było dobre !
OdpowiedzUsuń